Bogactwa naturalne Polski

Polska jest krajem, który może poszczycić się wieloma bogactwami naturalnymi. Jest wśród nich wiele paliw energetycznych oraz inne surowce. Najbardziej znanym i chyba wciąż najistotniejszym bogactwem naturalnym naszego kraju jest węgiel.

Węgiel jest surowcem, na którym opiera się zaspokajanie potrzeb energetycznych Polski. Rocznie wydobywa się go około 80 mln ton. Trzeba jednak dodać – przed laty liczba ta była znacznie większa. Wydobycie węgla rokrocznie maleje – ma to związek zarówno z wypieraniem węgla przez inne metody zaspokajania potrzeb energetycznych, jak i polityczne zabiegi, których konsekwencją było zamknięcie wielu polskich kopalń.

Rejon, w którym wydobywa się najwięcej węgla jest Zagłębie Górnośląskie, drugim pod względem wydobycia Zagłębie Dolnośląskie. Trzeba jednak dodać, ze pokłady węgla występują również w innych częściach kraju – węgiel brunatny wydobywany jest na przykład w rejonie Konina.

Spośród wielu bogactw naturalnych naszego kraju można również wyróżnić zasoby metaliczne.W Polsce wydobywa się:

  • rudy żelaza,
  • cynku,
  • ołowiu,
  • niklu i
  • oraz wiele innych,
  • najbardziej znane i znaczące jest wydobycie miedzi.
Pod względem wydobycia i produkcji srebra, KGHM zajmuje trzecie miejsce na świecie

Pod względem wydobycia i produkcji srebra, KGHM zajmuje trzecie miejsce na świecie

Najbardziej znanym rejonem wydobycia tego metalu jest Zagłębie Miedziowe, czyli rejon Głogowa, Polkowic, Lubina. KGHM Polska Miedź SA jest największą spółka skarbu Państwa w Polsce i liczącym się na świecie producentem miedzi i nie tylko. Należy bowiem dodać – w zagłębiu miedziowym wydobywa się również srebro i złoto. Pod względem wydobycia i produkcji srebra, KGHM zajmuje trzecie miejsce na świecie. Złota wydobywa się dużo mniej – około 1000 kg rocznie. Koncern zajmuje się również wydobyciem kolejnego bogactwa naturalnego Polski czyli soli, choć nie jest to priorytetem działań koncernu.

Wydobycie soli w Polsce sięga 4,5 ml ton rocznie. Pod względem wydobycia soli polska od lat jest w czołówce światowej. Największe złoża soli znajdują się na Kujawach, we wschodniej Wielkopolsce, przede wszystkim w Kłodawie. Małe, nieeksploatowane złoża można znaleźć w okolicach Rybnika oraz Pucka. W latach 90-tych zakończono wydobycie w innym rejonie – Małopolski. Przez lata to właśnie tam wydobywano najwięcej tego surowca. Dziś dwie kopalnie tego rejonu, czyli kopalnia w Bochni i kopalnia we Wieliczce są obiektami typowo turystycznymi. Jeśli chodzi o kopalnie we Wieliczce, trzeba dodać, ze produkuje ona sól, utylizując zasoloną wode wpływającą do kopalni.

Oczywiście węgiel, sól i metale to nie wszystkie bogactwa naturalne Polski. W naszym kraju występuje również wiele innych – wspomniane w tym artykule bez wątpienia można jednak zaliczyć do najważniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*